Hoci v Európe sa všetko točilo okolo 2.svetovej vojny, v Amerike mali tiež svoje problémy. Autori sa v tom období odklonili od sociálnych problémov, ale kládli dôraz na psychológiu postáv vo vzťahu k spoločnosti. Hlavný hrdina sa cíti opustený a neschopný vzdorovať.
Jerome David Salinger
Psychologický román KTO CHYTÁ V ŽITE kritizuje konzum, výrobu, devastáciu prírody a ľudskej duše v americkej spoločnosti. Hlavný hrdina Holden Caulfield má 16 rokov a nenávidí svet dospelých, hoci by sa už dospelým chcel stať. Strieda školy, nevie si nájsť cestu k spolužiakom, ktorí sa zaujímajú len o futbal a sex. Všetci dospelí ho sklamú, ale so svojou 10 ročnou sestrou Pheobe si veľmi rozumie. Ťažko znášal smrť mladšieho brata. Starší brat odmieta vojnu a ako spisovateľ odchádza do Hollywoodu. Otec je právnik a Holden ho podozrieva, že ľudom pomáha len pre peniaze. Zle znáša materializmus okolo seba.
Názov diela je odvodený od časti knihy, kde hrdina počuje pieseň malého dievčatka o žitnom poli. Holden sa videl ako niekto, kto stojí na konci poľa a chytá všetky detí, ktoré sa na ňom hrajú aby nespadli do priepasti, ktorá je za poľom a ony si ju nevšímajú.
Autor sa vedel skvele vcítiť do kože 16-17 ročného chlapca, používať pritom reálny slang a tak kritizovať spoločnosť po '45.
John Steinbeck
Novela O MYŠIACH A ĽUDOCH je o putovaní 2 bezdomovcov - George a Lennie. Ich snom je mať raz farmu a na nej hospodáriť. Pracujú na farme, kde sa Lennie zapáči farmárovej neveste, avšak Lennie jej nešťastnou náhodou zlomí väzy a tak ho George radšej zastrelí, aby ho ostatná rodina nezlynčovala, keďže bol slabomyseľný. Túžba po farme sa rozplynie a George odchádza preč.
Sociálno-realistický román OVOCIE HNEVU opisuje trápenia rodiny Joudovcov (kolektívny hrdina). Dôsledkom sucha prišli o úrodu a banka im zhabala majetok, preto putujú do Californie, ktorá sa ma pre nich stať lepšou budúcnosťou (ovocím). Ich cesta je však zložitá: umierajú ich starí rodičia, syn Tom sa zastrelí šerifa, dcéra Rose otehotnie, z vagónu v ktorom bývajú ich vyženie povodeň, Rose porodí mŕtve dieťa. Avšak v jednej stodole našli starca s dieťatkom a Rose ho mohla kŕmiť-najbiednejším pomáhajú len biedni. Autor používa motívy zo Starého Zákona (7 morových rán, putovanie). Toto dielo vzbudilo záujem v Amerike a na jeho základe kongres musel zmeniť zákon o farmárčení-aby už banky nemohli brať celé majetky.
William Styron
Autor v románe SOFIINA VOĽBA hoci bol Američan výstižne priblížil situáciu v Európe, zvlášť židovskú otázku. Sophia Zawitovska nie je hrdinka v pravom zmysle slova-odmietla sa zúčastniť odbojovej činnosti, využila každú príležitosť aby sa dostala z koncentračného tábora. Pochádzala z rodiny univerzitného profesora (bol proti židom a ona ho odmietla podporovať-prvá voľba), vzala si za manžela jeho žiaka, avšak pri obsadení univerzity ich oboch zastrelili, a tak Sophia ostala sama s 2 malými deťmi-Janko a Evka a chorou matkou. Kvôli kúsku mäsa pre matku sa dostala do koncentračného tábora, kde prišla jej druhá voľba-ktoré jej dieťa bude žiť-vybrala si Janka. Avšak už sa o ňom viac nedozvedela ani keď sa dostala von.
Odišla do Ameriky a raz v knižnici odpadla. Vtedy sa jej ujal žid Nathan a odvtedy spolu žili. Zahŕňal ju láskou, ale niekedy sa menil na tyrana-trpel schizofréniou a bral drogy.
Tento príbeh Sophia spätne rozpráva ich kamarátovi Stingovi, začínajúcemu autorovi s autobiografickými črtami Styrona. Po jednom Nathanovom záchvate s ním Sophia odchádza, no po čase sa vráti k svojej životnej láske. Nakoniec ich našli pekne oblečených a mŕtvych v ich byte.
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára